Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Рослина фінікова пальма – одне з найдавніших на планеті. На територіях, де активно обробляють ці дерева, фініки служать не тільки одним з головних продуктів харчування (їх навіть називають другим хлібом), але і мають важливе лікарське значення. Любителі екзотичних культур можуть спробувати виростити фінікову пальму будинку – як свідчить досвід квітникарів-любителів, ці дерева без особливих зусиль пристосовуються до кімнатних умов утримання.

Дерево фінікова пальма з-за своєї двудомности легко утворює нові форми. Давно вже налічують у неї понад 5000 сортів, число яких продовжує швидко збільшуватися. Цьому сприяє і її розмноження насінням. Всі сорти фініків розділені на дві великі групи: з соковитими і сухими плодами. Перші високо цінуються при споживанні свіжими, другі незамінні для тривалого зберігання.

У наших будинках нерідко ростуть пальми з пір’ястими листям: це і є фінікові пальми – в квартирі вони служать відмінною прикрасою інтер’єру.

Де росте фінікова пальма: батьківщина дерева

Фінік (Phoenix) відноситься до сімейства Пальмові.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Батьківщиною фінікової пальми є Аравійський півострів, Північна Африка, Канарські острови. Росте тільки на оброблюваних землях.

Велика сучасна географія фінікової пальми перевищує півмільйона гектарів. Життя народів, що населяють пустельні країни від Інду до Атлантики (через Аравійську пустелю, Північну Африку і Цукру), цілком пов’язана з культурою фініка.

А він, перетнувши океан, поширився і в посушливих областях Нового Світу (в пустелях Південної Арізони і півдня Каліфорнії), З 1939 року ведеться дослідне обробіток фінікової пальми і в нашій країні, на півдні Туркменії, в Кизил-Атреке, де фінік вже плодоносить.

Розводиться з найдавніших часів фінікова пальма є одним з найбільших завоювань в історії культурних рослин. Вона здавна була і тепер залишається хлібом насущним для багатьох народів. Фінікова пальма сформувала географічний ландшафт багатьох країн півдня, зробила можливим життя людей в пустелях, визначивши особливу систему оазисного землеробства, при якій в тіні пальмових дерев успішно ростуть багато культурні сільськогосподарські рослини.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Це рослина – прекрасний індикатор ґрунтової вологи у вкрай посушливих умовах. Там, де росте фінікова пальма, обов’язково є джерело, струмок або неглибоко залягає водоносний шар грунту. При цьому сильна спека, надзвичайна сухість повітря, повна відсутність опадів і навіть спекотні суховії з піщаними бурями їй не перешкода.

Ніби дав їй ім’я фенікс з розпеченого піщаного пекла, постає вона в оазисах Сахари і Лівійської пустелі, в Алжирі та в країнах Аравійського півострова, в Південному Ірані та Пакистані. Не дарма народи цих районів обожнюють її подібно шумерам, величаючи «царицею оазисів», «годувальницею», «деревом процвітання». Захоплюючись своєю покровителькою, араби кажуть, що вона «свою прекрасну голову купає в вогні сонця, а ноги — в прохолоді вод».

Незвичайна у неї для пальм стійкість до низьких температур. Зніжені теплом тропіків пальми зазвичай вкрай чутливі до невеликого похолодання, а фінік долає і морози до мінус чотирнадцять градусів Цельсія. При описі фінікових пальм варто відзначити, що ці дерева успішно живуть і на бідних грунтах — будь то сипучі піски Сахари або Аравії, важкі глинисті або кам’янисті ґрунти Південного Іраку та Ірану. Особливо дивує його витривалість до засолення грунту. Хороший зростання фініка спостерігається навіть на неживих солончаках, суцільно покритих вицветамі солі.

Рід фенікс (саме така наукова назва закріпив за родом фінікових пальм Карл Лінней) складається з 17 видів. Культурна фінікова пальма в дикому стані невідома. Найбільш близькі до культурного увазі три диких фініка, поширені в Пакистані, Північній Африці та на Канарських островах. Як би продовжуючи традицію шумерів, тепер перше місце в світі по виробництву фініків займає Ірак, має в своїх оазисах понад 17 мільйонів пальмових дерев.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

У природі фінікова пальма з-за своєю значною довговічності (воно доживає до 150, а іноді і 200 років), в змозі годувати не одне покоління бедуїнів. В Аравії це настільки цінна рослина, що і поодинокі дерева мають свого господаря. Краща улюблена їжа бедуїна — жителя пустелі Аравії — верблюже молоко з фініками.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Тому і стан тут оцінюється не інакше як за наявності верблюдів і фінікових пальм. Дійсно, підв’ялені або підсушені плоди — фініки, заслуговують найвищої похвали. Вони не тільки дуже смачні і поживні, але, мабуть, і не мають собі рівних серед плодів по калорійності. У м’якоті фініка міститься до 71% цукрів і до 2,5 відсотка жиру, додайте крохмаль, вітаміни, мікроелементи. 3400 калорій і цілий набір дуже важливих і корисних речовин!

Цікава особливість помічена вченими в біології запилення пальм. Пилок різних сортів справляє неоднозначний вплив на зав’язані, а потім і дозрілі плоди. На одному і тому ж примірнику плоди тому бувають зовсім різні як по величині і формі, так і за забарвленням, смаком, хімічним складом, часу дозрівання. Тому підбір запилювачів дуже важливий і відповідальний захід у пальмової культурі.

Походження фінікової пальми одна з найцікавіших загадок в історії культурних рослин. Стародавні її родичі, як показали палеоботанічні знахідки, мешкали в Швейцарії і Франції, в Італії та на Камчатці. Там виявлені залишки пальм у відкладах олігоцену і плейстоцену. Відбитки плоду, наприклад, були знайдені в третинних відкладеннях в Північній Америці (Техас), відбитки листя — на Камчатці.

Історія дикого фініка, що передував культурного, найбільше пов’язується ботаніками з феніксом лісовим, географія якого обмежується Азією. Він, мабуть, і був одомашнений шумерами або їх попередниками.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Навряд чи можна відшукати серед інших культурних рослин аналог фініка по стійкості. Витривалість пальми до повсякденного спеки, як це обгрунтовано вірять араби, безмежна. Вона пристосувалася рости тільки в нічний час. Клітини верхівкової бруньки стебла як би завмирають в денну спеку і рушають у ріст з відходом сонця за горизонт.

Ніхто не думав про можливості розведення фінікової пальми в наших пустелях. Але в 1935 році радянські ботаніки захопилися ідеєю отримання радянських фініків — історія російської фінікової пальми почалася в південно-західній Туркменії, в Кизил-Атреке.

Ботаніки-ентузіасти посадили в Кизил-Атреке двісті нащадків фінікової пальми, привезених з Ірану. Пальми добре вкоренилися, але в першу ж зиму вимерзли. Одночасно були посіяні насіння фініків, з яких виросло чотири тисячі сіянців, але в перший рік вижило лише сімсот рослин. Легко уявити собі, як турбувалися вчені, як доглядали за кожною пальмочкой в той час, коли багато хто впевнено говорили: «Нічого з цієї затії не вийде. Якби фініки могли зростати в Середній Азії, їх вирощували б задовго до нас».

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма на фото.

Однак виявилося правильним твердження В. В. Мічуріна, що вирощуються з насіння молоді рослини легше звикають до нових умов. Кілька фінікових пальм вижили і росли, і в 1939 році відбулася знаменна подія: зацвіла трирічна пальмочка. Але знову розчарування — плоди її не дозріли, так як цвітіння фінікової пальми було пізніше.

У квітні 1940 року зацвів п’ятирічний фенікс, і восени отримали трохи зрілих фініків. Це було велике досягнення: тепер можна було виростити з цих насіння свої, більш звичні до нових умов, більш морозостійкі рослини.

У 1949 році стояла зима з тривалими морозами у -13. Пальми втратили листя, і здавалося, що культурі фінікових пальм, на яку витрачено було п’ятнадцять років праці, настав кінець. До здивування засмучених ботаніків, безлисті стовбури пальм в кінці квітня викинули суцвіття і зацвіли. До осені ж у пальм зросли листя. Зраділі вчені нарахували по двадцять чотири листа на одному дереві, з яких багато мали чотири метри довжини. Найбільша пальма була заввишки вісім метрів зі стовбуром окружністю в один метр. Їй було вже тринадцять років. З неї зібрали в 1949 році п’ятдесят кілограмів фініків.

Як цвіте фінікова пальма в природі і в домашніх умовах, як виглядають її плоди (з фото)

Фінік – найдавніша культурна рослина. В домашніх умовах фінікова пальма виглядає як справжній велетень – вона з часом досягає стелі, у неї прямий колонновідний стовбур, покритий залишками черешків. Для рівномірного розвитку крони, фінік періодично повертають різними сторонами до світла.

Листя рослини зелені, перисті, до 2-6 м завдовжки, дугоподібно зігнуті. Протягом року на пальмі виростає до дванадцяти нових листків.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Молоді пальми в природі утворюють густі і непрохідні зарості, так як кінці листя колючі, міцні і стирчать в різні боки.

Суцвіття – до метра завдовжки, з чоловічими і жіночими квітками. З зав’язі жіночої квітки фінікової пальми утворюється живильний плід.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Квітки у фініка невеликі, зібрані в суцвіття, мають жовте забарвлення. Вони поділяються на чоловічі та жіночі. Чашечка квітки – у формі кубка. У квітках всього 3 пелюстки. В чоловічих квітках 6 тичинок, а в жіночих – 3 маточки і 6 видозмінених тичинок.

Подивіться, як цвіте фінікова пальма на цих фото:

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

З маточок жіночих тільки один дає плід. Плоди (фініки) цієї рослини добре всім відомі.

Фінікова пальма — дводомна рослина, тобто на одних деревах утворюються тільки тичинкові квіти у кількості до дванадцяти тисяч, зібрані у шести — дев’яти суцвіттях, що дають пилок; на інших деревах виростають маточкові квіти у кількості до двох з половиною тисяч; з цих квітів утворюються плоди — фініки.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Ще в глибоку давнину вавілоняни помітили, що одні пальми дають фініки, інші — ні, і що плоди фінікової пальми не утворюються без запилення пилком. Вони назвали пальму, на якій утворюються фініки, жіночого, а пальму, дає тільки пилок, — чоловічий.

Вони прив’язували зрізане суцвіття з тичинковими квітками в крону пальми з квітами маточковими.

Це штучне запилення роблять і в наш час. Зазвичай достатньо на сто плодоносних пальм однієї пальми, що утворює пилок. Пилок розсіюється вітром і опыляет квітки пальм всій гаї.

Такий нехитрий прийом забезпечує пилком одного чоловічого примірника 100 жіночих рослин. Жіночі квітки фініка сприйнятливі до пилку протягом одного-двох днів, тоді як пилок зберігає життєздатність протягом усього сезону, а при відповідному зберігання до 10 років.

Плоди дозрівають досить повільно, в квітні вони трохи жовтіє.

Як видно на фото, плоди фінікової пальми в травні мають величину вишні, в липні починають достигати і тільки в серпні цілком дозрівають:

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Одне дерево дає від ста до двохсот п’ятдесяти кілограмів фініків.

При зборі розкладають фініки на землі і сушать на сонці. Для збереження фініків їх закопують у пісок. В піску вони можуть пролежати протягом двох років. В далеку дорогу беруть пресовані фініки, звані «хлібом пустелі» — «аджуэ».

На цих фото показано, як виглядає фінікова пальма і її плоди:

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Далі ви зможете ознайомитися з фото і назвами видів фінікових пальм.

Види фінікових пальм: фото, назви та опис

Найбільш популярні: фінік вигнутий (Ph. reclinata), Ф. кам’янистий (Ph. rupicola), Ф. лісовий (Ph. sylvestris), Ф. пальчастий, фінікова пальма (Ph. dactylifera), Ф. Переймалася (Ph. roebelinii), Ф. цейлонський (Ph. zeylanica).

Найчастіше у магазинах продають фінік канарський (Ph. canariensis). Листя яскраво-зеленого кольору з сіруватим відтінком, перисті по краях зігнуті. У приміщенні рослина виростає до 2 м.

Зверніть увагу на фото – у цього виду фінікової пальми суцвіття пазушне, жовтого кольору, у природних умовах досягає в довжину 1 м:

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

У приміщеннях цвіте рідко.

Фінік Переймалася росте у вологих тропічних лісах Індії, Бірми і Лаосу, і він найбільш підходить для вирощування в кімнаті. У цього виду фінікових пальм один або кілька тонких стовбурів висотою до 1,5–2 м, густо покритий залишками основ листя. Пишна Крона, листя темно-зелені, перисті, витончено зігнуті. Фінік Переймалася вимагає більш високої температури змісту і високої вологості повітря.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Подивіться фото видів фінікових пальм, назви яких наведені вище:

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікова пальма в квартирі: догляд за деревом в кімнатних умовах

Це одна з найвитриваліших пальм. При вирощуванні в домашніх умовах фінікову пальму містять в світлому, сонячному приміщенні. Найкращі умови для рослини — тепле, сухе повітря і багато сонця, тому рекомендується ставити його біля вікна, що виходить на південну сторону, а влітку виносити на балкон або в сад.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Одне з важливий умов викошування фінікової пальми – достатня кількість світла. У темних приміщеннях листки стають крихкими, сильно витягуються і ламаються.

У зимові місяці температура в приміщенні повинна бути не нижче 5 °С. Фініки вигнутий і Переймалася страждають від палючих променів сонця і недостатньої вологості повітря, вони більш вимогливі до тепла, взимку їх містять при температурі не нижче 16 °С. Інші види кімнатних фінікових пальм менш примхливі рослини можуть миритися з кімнатною температурою, витримують її короткочасне зниження до 3-5 °С.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Для успішного догляду за фінікової пальмою в кімнатних умовах влітку рослині краще перебувати на повітрі — у саду або на балконі. Дерево не боїться сухості повітря.

Субстрат — дернова і листова земля, перегній, пісок (2:1:1:0,5).

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Землю для фінікових пальм, як і для багатьох інших кімнатних квітів складають з листової (або торф’яної) і дернової грунту і піску в рівних кількостях.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Перисті листки з’являються у пальми на батьківщині на третій рік, а в кімнатах — на п’ятий і навіть на сьомий.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Щоб виростити фінікову пальму в домашніх умовах як можна більш міцною, листя слід обмивати теплою водою м’якою щіточкою. Влітку під час зростання землю потрібно рясно поливати. Горщик треба повертати до сонця так, щоб стрілка листа була направлена в кімнату. При цьому пальма буде рости розкидисто, рівному, а не в один бік.

Зимовим ввечері при світлі настільної лампи від листя фінікової пальми виростає на стіні красива візерункова тінь.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Як доглядати за фінікової пальмою в домашніх умовах (відео)

Доглядати за фінікової пальмою в домашніх умовах потрібно як і за більшістю інших пальм.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Рослині потрібно оегулярный, але не надмірний полив. Взимку обмежений, але не можна допускати пересихання кома. Влітку фінікову пальму слід регулярно поливати водою кімнатної температури, не допускаючи перезволоження грунту, яке може привести до загнивання коренів. У спекотні дні рослина рекомендується обприскувати.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Восени і взимку поливати пальму можна рідше. Для того щоб пальма була здоровою і красивою, потрібно кожен місяць протирати листя вологою м’якою ганчіркою або губкою.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

У період вегетації слід вносити добриво для пальм або комплексне добриво. Взимку слід два рази на місяць вносити в грунт квіткові або комплексні добрива.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Щоб виростити фінікову пальму правильно, молоде дерево необхідно пересаджувати щорічно, доросла рослина — один раз у п’ять років у суміш, що складається з дернової, листової землі і піску, узятих в рівних частинах.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Рослина страждає від щитівок і трипсів. При неправильному догляді на листках з’являється плямистість, кінчики стають коричневими. Надмірний полив може привести до загнивання коренів.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

На відео «Фінікова пальма в домашніх умовах показано», як доглядати за цією рослиною:

Нижче описано, як розмножити фінікову пальму в квартирі.

Як розмножити фінікову пальму і як виростити кімнатний квітка вдома з насіння

Розмноження проводиться насінням. Вони добре зберігають схожість. У наших кімнатах фінікові пальми виростають з фінікових кісточок, випадково або навмисно увіткнуті у квітковий горщик із землею.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Коли вам попадуться фініки, не кидайте кісточки, а посадіть їх. Краще їх класти не в землю, а в сирі тирсу або торф, змішаний з піском. Можна розкласти їх на вологій пухкої землі в горщику і прикрити болотним білим мохом (сфагнумом).

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Мох зволожують і горщик зверху прикривають склом. Горщики з насінням фініків повинні стояти в теплому місці при температурі 25 — 30 С.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Паростки з’являються тільки через два-три місяці, а то і пізніше, якщо насіння було підсохлі.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Щоб виростити фінікову пальму з насіння як можна швидше, для прискорення проростання насіння рекомендується фініків облити гарячою водою (80) і залишити остигати в ній протягом доби.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Можна насіння злегка підпиляти або подряпати. Академік Т. Д. Лисенко, визначаючи схожість насіння, прискорював (на два тижні) проростання насіння пшениці зі зниженою схожістю, наколюючи голкою їх оболонку.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Наколювання, надпиливание і обливання гарячою водою порушують щільну оболонку насіння і допомагають проникненню всередину повітря і води, необхідних для порушення спокою і проростання.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Коли паростки досягнуть 10 сантиметрів, їх садять в невеликий горщик з перегнійною землею, змішаною з піском.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

У невеликому горщику коріння швидко розростаються, земля не закисає і тим самим не викликає загнивання коренів.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Підстава стебла, приподнимающееся над поверхнею землі, слід обгортати вологим мохом і при пересадці не заглиблювати в землю.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Використання фінікових пальм

На пальмових листках в Індії писали священні книги, в честь фінікової пальми називали міста, її зображення чеканилося на монетах.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Фінікові пальми широко використовують у народному господарстві та промисловості. З листя і деревини будують будинки, риболовецькі судна, мости, також використовують в якості палива, виготовляють кошики, канати, грубу тканину, тростини, багато інші необхідні речі. З плодів фінікової пальми одержують сироп, застосовуваний для покриття шкіряних сумок, ізолювання труб. Якщо позначте пальму, можна добути сік, що містить пальмовий цукор (патоку). Квіти і бруньки використовують для приготування салатів. Плоди широко застосовують у виробництві булочок, шоколаду, тортів, та й взагалі в кондитерській справі. Масло, що отримується з плодів, використовують у косметиці. Іноді плоди виступають в якості корму для тварин. Фініки можна прирівняти до злаків з-за вмісту в них поживних речовин.

Багато жителів пустель називають фінік хлібом, оскільки він є важливим для харчування. Але, якщо подрібнити насіння фініка і змішати з пшеничного або який-небудь інший борошном, можна і справді випекти смачний хліб.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

У плодах фініків є багато корисних речовин і мікроелементів – залізо, мінеральні солі, магній, вітаміни А, групи В, фосфор, амінокислоти і багато інших. Дієтологи вважають, що вживання 1 фініка і 1 склянки молока дасть людині всі необхідні поживні речовини по мінімуму для підтримання сил на цілий день, тому що в фініках виявлено 23 види амінокислот – більше, ніж в інших продуктах. Але не варто забувати, що в фініках, переважно в сушених, міститься до 65 % простих вуглеводів – це найбільший відсоток у порівнянні з іншими фруктами. За складом прості вуглеводи схожі на звичайний цукор, тому багато фініків є не рекомендують.

Широко використовують у лікувальних цілях відхаркувальний, пом’якшувальний шкіру, проносне, енергетичне дії рослини. Плоди застосовують також для посилення лактації.

Фінікова пальма: опис та вирощування в домашніх умовах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code